חשוב לדעת

אילו מקצועות יישארו בעתיד? 

בפועל הרבה כלים טכנולוגיים כבר עכשיו מחליפים את בני האדם. תחשבו על מיזם "גט טקסי" שבאופן טוטאלי החליף את מוקדי המוניות ועוד הרבה מיזמים נוספים.

ממחקר עכשווי שערכה אוניברסיטת הרווארד בימים אלו ממש, מסתמן שכ- 30% מהעבודה שנעשית על ידינו יכולה כבר עכשיו להיות מחולפת על ידי טכנולוגיה. 30% זה יום וחצי בשבוע.

האם זה רע שאנשים מאבדים את התעסוקה? או שזה טוב? העבודה של המכונות משאירה לנו בני האדם הרבה יותר זמן לחשיבה, יצירתיות ודמיון בעבודה.

זה בהחלט טוב למי שיודע להתאים את עצמו! יודע להיפתח להזדמנויות חדשות, יודע לאהוב את מקצועות העתיד. את הילדים שלנו יש לנו הזדמנות לגדל לתוך סביבה כזאת. אז למה אנחנו מפספסים? סדנאות, קורסים והרבה מעבר תוכלו לקבל בפרויקט 'אליסקוד'!

הצטרפו! שתפו! בואו נהיה קהילה גדולה שמבינה. בקרוב יפתחו מסלולי לימוד מיוחדים לנוער ומבוגרים.

מה הבדל בין אלקטרוניקה, קידוד ותכנות ומה יש אצלנו? 

קשה לדבר על התפתחויות טכנולוגיות חדשות יותר וחדשות פחות בכל זירה בלי לשמוע שאנשים מקודדים בתפקיד כלשהו, בין אם מדובר על יישום חדש או תכנה חדשה. עם זאת, אלא אם כן אתה ממש קרוב לעולם ההיי-טק סביר להניח שיהיה לך קשה להבין את ההבדל בין קידוד, תכנות ואלקטרוניקה. מה כל זה אומר ואיך אנחנו נבחר במה להשתמש?

בעולם האלקטרוניקה

האלקטרוניקה היא מונח רחב שמכסה הרבה אזורים של מדעי המחשב. היא מוגדרת כ"ענף פיסיקאי וטכנולוגי העוסק בתכנון מעגלים באמצעות טרנזיסטורים ושבבים". בשורה התחתונה זה אומר שאלקטרוניקה זה מדע של שליטה באנרגיה חשמלית - אנרגיה שאנו משתמשים בה בטלפונים, מחשבים וציוד אחר. תחשבו על זה כעל מניפולציה של המעגלים החשמליים הקטנטנים שתמצאו כשתפתחו את הכונן הקשיח או את הסמארטפון. אותן חתיכות שעובדות בצורה מאוד מסוימת כדי לייצר את התוצאות שאנו, כצרכנים, מצפים לראות. התנהגותם תלויה במומחי אלקטרוניקה שיודעים לחבר אותם יחד בצורה הנכונה.

היסודות של קידוד

במונח קידוד משתמשים לרוב יחד עם המונח תכנות, למרות שיש הבדל עצום בין שניהם. מקודד זה מקצוען שיודע לכתוב בשפת תכנות נדרשת, אך מצווה על מה לעשות ואיך לעשות כדי לייצר את המוצר הסופי. לרוב, מקודדים מקבלים את השלד של הפרויקט, מבצעים משימות ממודרות, כולל טיפול בבעיות ובדיקות תכנה בפרויקטים גדולים. בעיקרון, הם מקבלים פיסות קטנות של התמונה, וכאשר כולם מסיימים את העבודה - ניתן לראות את התמונה המלאה.

אז מה זה תכנות?

תכנות, מצד שני, כרוך בחשיבה עמוקה יותר. מתכנת יודע לתכנן את הפרויקט בצורה לוגית ולבנות את השלד למקודד. בתור מתכנתת, את לא רק משחקת עם רכיבי קוד שונים כדי לוודא שהם עובדים או בודקת אזורים שונים בפרויקט כדי לאתר בעיות פוטנציאליות. מתכנתת מכינה את כל התשתית לפני. מתכנתת יודעת לא רק לכתוב את הקוד, היא מבינה את האלגוריתם ויכולה להבין את התמונה הגדולה בדיוק כמו מנהלת הפרויקט.

יש הרבה תכנות שיכולות לעזור ללמוד בניית אתרי אינטרנט, עיצוב אתרים, יצירת יישומים לניידים ורבים אחרים. קל להתחיל עם כל אחד מהתחומים האלו, ללמוד כמה עקרונות בסיסיים, ולהתחיל ליצור. אבל כמו כל דבר אחר - לוקח זמן ואנרגיה לחפור לעומק ולגלות את העולם השלם של כל מקצוע.

בסדנאות שלנו אנו עוזרים לילדות להתחיל לקודד. במסלול הלימוד הרב שנתי הבנות לומדות לתכנת. שני המסלולים טובים ותורמים לבנות. תבחרו מה שנוח ומעניין בשלב הזה ופשוט תתחילו!

פיתוח יכולות אנאליטיות ולוגיות נחוצות להתפתחות אישית של כל ילד/ה מגיל הכי צעיר שאפשר. מדעי המחשב זה לא רק לימוד שפות תכנות, זה פיתוח יכולות חשיבה בעלות משמעות מעשית.
טכנולוגיה לבנות. למה רק בנות? 

בכתבה קצרה זו אספנו את הסיבות והכלים העיקריים שבגללן חשוב לעודד צמיחה של ילדות ונערות בתחום מדעי המחשב. כתבה זו היא בגדר קריאת חובה לכל מדריך, מורה והורה.

למה חשוב שהילדות ילמדו מדעי המחשב?

1. יש צפי מאוד ברור להרחבת השימוש במדעי המחשב בכל זירות התעסוקה בעתיד וכן יש חוסר מובהק באנשי מקצוע בתחום זה.

2. כמות הנערות שלוקחות חלק בשיעורי מחשבים קטנה באופן משמעותי בכל כיתות המחשבים מכמות הנערים שלוקחים חלק בלימודים אלו (כ30% מהתלמידים בכיתות מדעי המחשב הן תלמידות) וכן התעסוקה של נשים בעולם ההיי-טק קטנה אף יותר מאחוז התעסוקה של גברים (כ20% מהעובדים בעולם ההיי-טק הן עובדות, ורק כ- 15% מהתפקידים הבכירים מאוישים על ידי נשים).

3. הפער באחוזי התעסוקה של נשים וגברים בתחום המחשבים התחיל בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. דבר המהווה את ההוכחה האמתית שמקצוע מדעי המחשב הוא לא מקצוע קשה לבנות (לא יותר קשה מאף מקצוע מדעי אחר) אלא פשוט לא מוכר!!!! וזה כנראה אמור להיות הסעיף הראשון ברשימה.

למה בנות לא לומדות מחשבים?

התשובות נאספו ממדגם של ילדות גילאי 10-12

כאשר קבוצה מייצגת של ילדות ונערות בגילאי 10 עד 15 נשאלו מדוע הן לא לומדות מחשבים הן השיבו בין השאר את התשובות הבאות:

  • הן חושבות שהן לא יכולות 

  • הן מפחדות לא להצליח כי הן חושבות שהן פחות טובות 

  • כי נשים צריכות לשמור על הבית והמשפחה ולא לישון במקום העבודה 

  • כי הן עושות מה שהחברות עושות

איך משנים את התפיסה של בנות ונערות בנוגע ללימודי מחשבים?

כל אחת מהדרכים הבאות יכולה להוות שלב חשוב בתהליך השינוי של התפיסה של בנות ונערות בנוגע ללימודי מחשבים – כך שהתפיסה שלהן תהיה חיובית יותר.

  1. אמונה ביכולות דרך התנסות ובין היתר דרך ניסיון ותעייה שמביאים להצלחה

  2. התמדה. שעת תרגול אחת בשבוע של נושא מתחום המחשבים זו נוסחה בטוחה להצלחה

יצירת קשרים זה המפתח להצלחה:

  1. קשר קבוצתי: יצירת קבוצות לימוד ותמיכה. "כן, לא רק אני הלכתי לחוג מדעי המחשב במקום שופינג עם שאר בנות הכיתה". "כן גם ויקי ונועה ושחר מפתחות אפליקציה ומשתתפות בכנס הטכנולוגי".

  2. קשר אישי: כל ילדה רוצה שתהיה לה דמות לחיקוי, דמות זמינה ונגישה. מהנדסות ומדריכות, מתנדבות ומורות, ימשיכו את הקשר מעבר לשעות הלימוד.

  3. קשר מקצועי: מדעי המחשב זה לא המטרה, מדעי המחשב זה כלי, דלת למגוון רחב של מקצועות (אופנה, אומנות, רפואה ועוד....) ולכן זה כ"כ מעניין ומרתק!

הרבה מעבר לחוג

דגש עיקרי מעבר ללימודי טכנולוגיה הינו בהקנייה ותרגול יכולות אישיות הנדרשות בעולם המודרני :

תקשורת בין-אישית

עבודת צוות 
עמידה מול קהל 
ניהול משא ומתן 
יכולת שכנוע 
כישורי ניהול ובטחון עצמי

יוזמה ויצירתיות

הטמעת סגנון עבודה של ניסוי וטעיה 
יכולת לבנות ולתכנן פרויקטים מאפס 
יצירתיות במציאת פתרונות פשוטים לבעיות מורכבות 
יצירתיות ויזואלית 
יוזמה בהובלת רעיונות אישיים

היבטים פסיכולוגיים

קבלת ביקורת מאחרים 
עבודה וקבלת החלטות בתנאי לחץ 
יכולת עבודה הן עם מבוגרים והן עם ילדים 
הקשבה חברתית

ניהול והובלה

הערכה עצמית 
בטחון עצמי 
יצירת צוותים אפקטיביים

פיתוח מיומנות הדרכה

קורס הדרכה למתאימות 
הדרכת קבוצות צעירות החל משנה ד' 
העברת סדנאות 
הדרכה לצוותים בהאקטונים ואירועים טכנולוגיים

איך להתכונן למפגש חשיפה? 

הלימודים בפרויקט שלנו כשמם הם – שיעורים לימודיים. הלימודים כוללים ישיבה חופשית וזמן חופשי ליצירתיות וחשיבה עצמאית – אבל הם תמיד תחת המסגרת הכוללת של למידה. הלמידה אצלנו היא חוויה מהנה, מעצימה, מאתגרת ותמיד היא נשארת חוויה בה לומדים ומשכילים. חשוב להכין את הבת שלכם לכך שהיא באה ללמוד ולעבוד קשה וגם ליהנות.

לאחר תקופת הסתגלות קצרה הבת שלכן תבין שלימודי תכנות זה משהו הרבה יותר מהנה ושווה ממסיבה – אבל חשוב לתת לה להבין זאת בעצמה כחלק מהתהליך. חשוב שכל תלמידה תגיע ללימודים עם רצון ומוטיבציה ללימודים – לשאר אנחנו כבר נדאג.

על החשיבות של ידיעת השפה האנגלית

רוב תכנות הפיתוח שיש כיום בשוק הן בשפה האנגלית. תכנות רבות בנויות כך שכל אזור בהן, צבוע בצבע מסוים וקל לאתר אותו, אבל עדיין ילדה צריכה לדעת לקרוא! אם המדריכה נותנת להן משימה למצוא אזור color מסוים - הן צריכות לדעת להתמודד עם המשימה. כל המילים שהן לא יודעת המדריכה בשיעור מתרגמת. כל ילדה עובדת עם עוד ילדה אחת לפחות בצוות, כך שהכוח של הילדות הוא כפול והן מקבלות זמן להתמודד לבד עם האתגרים. אבל עדיין חשוב לדרוש מהבת שלכן לקרוא יותר באנגלית. תאמינו לנו זה טוב לא רק לתכנות.

על החשיבות של הכרת המקלדת

הקלדה - היא חלק בלתי נפרד מתכנות. ככל שההקלדה יותר מהירה - אנו מספיקים יותר. לכן מומלץ מאוד לתרגל הקלדה בבית. תפתחו קובץ וורד – תקלידו משפט או תעתיקו אותו מאיפה שהוא. תנו לילדה להקליד. הקלדה של רק משפט אחד ביום תשפר מאוד את יכולת ההקלדה שלה. ידיעת הקלדה תקדם משמעותית את היכולות שלה ותעזור לה להצליח גם בבית הספר. חשוב לתרגל הקלדה גם בעברית וגם באנגלית.

על החשיבות של הכרת כפתורים פונקציונליים

כל ילדה צריכה לדעת איפה הם נמצאים ובשביל מה הם. המדריכה מסבירה זאת בשיעור. אבל ברור שזה גוזל זמן. ואם רוצים להספיק לתכנת - עדיף להכיר מראש את המקשים: enter, space, Tab, Alt, Ctrl, Delete.

ולא לשכוח. הבנות מקבלות המון תמיכה ויחס גם מהמדריכה וגם מהמנחים המלווים וגם מבת הזוג בצוות שלהן. אף אחת לא נשארת לבד, גם אם לפעמים צריך להמתין קצת, זה נכון. אבל זו גם הזדמנות לא לפחד לנסות דברים - אולי הילדה תגיע להבנה בעצמה אם תנסה. זה הוא סה"כ קוד. גם אם יתפקשש - תמיד אפשר לסדר אותו בחזרה.

Israel |

© 2015-2018 כל הזכויות שמורות לאליסקוד